New Zealand Kindergarten Stakes Winners

 

 

Year

Winner

Sire

Driver

Trainer

Distance

Time

2017

The Brooklyn Brawler

Art Major

John Dunn

Robert Dunn

1609 metres

1-54.4

2016

Pacing Major

Art Major

Dexter Dunn

M Purdon and N Rasmussen

1609 metres

1-54.7

2015

Waikiki Beach

Somebeachsomewhere

Brent Barclay

M Purdon and N Rasmussen

1609 metres

1-58.9

2014

Itz Bettor To Win

Bettor's Delight

Blair Orange

M Purdon and N Rasmussen

1609 metres

1-54.3

2013

Messini

Art Major

Tim Williams

Mark Purdon

1609 metres

1-57.1

2012

Alta Christiano

Christian Cullen

Mitchell Kerr

PF Kerr

1609 metres

1-57.6

2011

Orl Black

In The Pocket

Dexter Dunn

CT Dalgety

1609 metres

1-58.0

2010

Le Sol

McArdle

Dexter Dunn

AL Stratford

1609 metres

1-54.3

2009

El Nino

Live Or Die

Kirstin Barclay

DS McLachlan

1609 metres

1-55.5

2008

Sir Clive

Christian Cullen

Mark Purdon

M Purdon & GR Payne

1609 metres

1-58.2

2007

Ohoka Arizona

Christian Cullen

Blair Orange

M Purdon  

1609 metres

1-56.7

2006

Flak Jacket

Courage Under Fire

Kevin Townley

WE Ross

1609 metres

1-59.2

2005

Pay Me Christian

Christian Cullen

David Butt

PF Kerr

1609 metres

1-55.6

2004

Tribute

In The Pocket

David Earnshaw

TG Butt

1609 metres

1-54.9

2003

Lennon

In The Pocket

Blair Orange

M Purdon

1609 metres

1-57.0

2003

Bought In The Pub

Live Or Die

Brent Barclay

RJ Faithful

1609 metres

1-57.0

2002

So Cool

Miles McCool

Mark Purdon

M Purdon

2400 metres

3-12.9

2001

Franco Trubrooke

Live Or Die

John Hay

JC Hay

2400 metres

3-09.8

2000

City Rogue

Holmes Hanover

David Butt

RD Butt

2400 metres

3-06.2

1999

Franco Tamboura

Falcon Seelster

John Hay

JC Hay

2400 metres

3-09.8

1998

Cigar

Soky's Atom

Danny Campbell

BA O'Meara

2400 metres

3-06.7

1997

Pentium

Soky's Atom

David Butt

DJ Butt

2400 metres

3-08.4

1996

Unsurpassed

Holmes Hanover

Simon Pavlovich

JW Adams

2400 metres

3-12.5

1995

Corumba

OK Bye

Brent Barclay

NG Creighton

2400 metres

3-09.3

1994

Karmic Reward

New York Motoring

Tony Herlihy

PF Kerr

2400 metres

3-11.3

1993

Ermis

Smooth Fella

Robert Cameron

RM Cameron

2400 metres

3-07.1

1992

Tricky Bachelor

Tricky Dick

Robin Swain

RO Baynes

2400 metres

3-12.2

1991

Rarest

Rashad

Ali Malcolmson

AT Devery & HW Skinner

2400 metres

3-05.3

1990

Franco's Whitby

Bo Scots Blue Chip

Warren Cochrane

GJ Burgess

2400 metres

3-07.8

1989

Honkin Vision

Honkin Andy

Henry Skinner

AT Devery & HW Skinner

2400 metres

3-07.9

1988

National Glory

Mark Lobell

Robert Dunn

RJ Dunn

2400 metres

3-09.6

1987

Armbro Khan

Armbro Raven

Henry Skinner

AT Devery  

2400 metres

3-16.5

1986

Bionic Chance

Majestic Chance

Mike DeFilippi

AL Kerslake

2400 metres

3-11.2

1985

Trident

Out To Win

RH Swain

BA O'Meara

2400 metres

3-15.4

1984

Master Mood

Noodlum

KL Williams

KL Williams

2400 metres

3-12.1

1983

Natural Guy

Nat Lobell

JW Smolenski

PJ Robertson

2400 metres

3-17.6

1982

Lord Manhattan

Holy Hal

HW Skinner

RO Baynes

2400 metres

3-10.9

1981

Mel's Boy

Majestic Chance

JW Smolenski

JW Smolenski

2400 metres

3-16.0

1980

Fouroux

Out To Win

RJ Brosnan

CC Scott

2400 metres

3-12.2

1979

Model Hardcraft

Hardcraft

AFH Hunter

AFH Hunter

2400 metres

3-15.8

1978

Matai Dreamer

Frosty Dream

AD Milne

AL Milne

2400 metres

3-14.2

1977

Fancy Matilda

Truant Hanover

GA Middleton

GA Middleton

2400 metres

3-15.6

1976

Arden Bay

Honest Master

AD Milne

AL Milne

2400 metres

3-12.4

1975

Fancy Fred

Truant Hanover

GF Middleton

GF Middlton

1800 metres

2-24.3

1974

Parlez Vous

Majestic Chance

HW Skinner

AL Milne

1800 metres

2-24.0

1973

Kawarau Gold

Majestic Chance

MA Skinner

F Oliver

9f

2-22.0

1972

Young Quinn

Young Charles

DJ McNaught

RO Baynes

9f

2.23.6

1971

Girl Friend

Yankee Express

RM Cameron

RO Baynes

8.5f

2.23.4

1970

Lee Frost

Thurber Frost

AW Cox

HW Cox

1 1/4m

2-53.8

1969

Boy Friend

Bachelor Hanover

F Oliver

F Oliver

8.5f

2-17.4

1968

Local Choice

Local Light

K Balloch

RW Stockdale

9f

2-31.6

1967

Lights Out

Local Light

SI Henderson

SI Henderson

9f

2-28.8

1966

Holy Hal

Hal Tryax

D Todd

D Todd

10.5 f

3-01.0

1965

Bronze Lad

My Chief

DJ Townley

RK Summerfield

1 1/4 m

2-51.6

1964

Jurist

Hal Tryax

K Balloch

D Todd

1 1/4 m

2-56.0

1963

Kildare Kate

Hal Tryax

D Todd

D Keenan

1 1/4 m

2-54.2

1962

Tactile

Hal Tryax

K Balloch

DP Dynes

1 1/4 m

2-49.4

1961

Lordship

Johnny Globe

DD Nyhan

DG Nyhan

1 1/4 m

2-52.8

 



websites, seo & social media
Invercargill GoreWintonWyndham